قاموس کبیر افغانستان به تاریخ ششم ماه جولای 2015 به طور رسمی آغاز به کار کرد و مرحله به مرحله به پیش رفته گسترش یافت. از اولین روز کار پروژه تا ایندم، همه روزه مجریان این خدمت ملی افزایش یافت و امید برآنست که جهت اعتلاء، توسعه و غنای مزید این گنجینۀ ملی، در آینده های دور و نزدیک، به تعداد کارکنان آن مضاعفه صورت گیرد.
ما منحیث مؤسسین این لغتنامه اجر جاری خدمات رایگانی که در تکامل آن صورت میگیرد به ارواح مادران و پدران ما و بزرگان ادب افغانستان عزیز بخشیده استدعای مقبولیت مینمائیم.


مؤسسین - منجمنت

صالحه واهب واصل

E-Mail-Adresse
Afghan German Online

استاد صالحه واهب واصل، متولدۀ شهر کابل، از سال 1988 به این طرف از کشورش مهاجر شد و با تحصیلات مافوق لیسانس در رشتۀ تجارت و مارکیتنگ و دوام تحصیلات در هالند تا سویۀ کدر نرس، کمپوتر، دفتر داری و حسابداری دفتری فعلاً در هالند به سر برده وظیفۀ نرسنگی را ایفاء می کند. وی شاعر، نویسنده، نقاش، دیزاینر، دارندۀ پیشتر از 27 اثر ادبی شامل (مجموعه های غزل، تک بیت ها، مخمسات، اشعار نیمائی، چهارپاره ها و داستان های کوتاه) می باشد، وی در کنار تابلو های نقاشی اش بیشتر از 800 دیزاین دیجیتال را دارنده میباشد. دست آورد هایش عبارتند از: سه مدال طلا به ارتباط خدمات ادبی وی با همکارش عبدالتواب وهاب در ایجاد کتب رنگین شانزده گانۀ شان، از طرف تلویزیون نور. یک اوارد فرهنگی ادبی از طرف اتحادیه (UvAviN). یک اوارد به مناسبت کسب لقب «استاد ادب دری» از طرف آئینۀ افغانستان، و یک اوارد مطبوعاتی از طرف کانون فرهنگی (Akis) در اطریش به پاس فعالیت هایش در نشریۀ بانو می باشد که مدت پنج سال سمت مدیر مسؤول این مجلۀ را عهده دار بود، دو سال مدیر مالی کمسیون سرتاسری زنان، از 2012 تا امروز رئیس کمسیون زنان سرتا سری هالند و عضو هیأت مدیره در اتحادیۀ (UvAviN) میباشد. در سال 2007 یکی از بنیان گذاران شرکت (O Foundation)، برندۀ 48 تقدیر نامه، تحسین نامه، سرتیفکت و دیپلوم های درسی میباشد. از سال 2010 تا ایندم عضو فعال هیأت مدیرۀ پورتال افغان جرمن آنلاین. و از سال 2015 یکی از بنیان گذاران و مدیر یا منیجر (قاموس کبیر افغانستان) بوده برای معرفی اصالت کشورش فعالیت میکند. وی از مارچ سال 2017 به این طرف عضویت هیأت شورای مشورتی «جمهوری سخن» را نیز کسب کرده و درین راستا به طور افتخاری فعال است.

دیپلوم انجنیر قیس کبیرد «KIT» پوهنتون (کارلسرو انسـتیـتوت فار تکنالوژي) د الکترو تخنیک په څانګه کې لوړې زدکړې کړې دي. اوس د زیمنس په کمپنۍ «Siemens AG» کې د سیستمونو د آتومیشن « Automation Systems» د چارو په برخه کې کار کوي او ور سره جوخت د مایکروسافت د سیستمونو« MCSE» انجنیر هم دی، چې د « MSDN» (مایکروسافت دیفلوپمنت نیتورک) غړیتوب لري. دغه راز انجنیر قیس کبیر ته د لیکوالۍ او ژباړو تر څنګ، د افغان جرمن آنلاین د متصدیانو د ډلې مشر توب ور له غاړې دی. همدا رنګه د «قاموس کبیر» د پروژې بنسټګر، تخنیکر او مهتمم هم دی.